Nowoczesne technologie pochłonęły do reszty nasze życie i stały się ułatwieniem pracy, nauki, urozmaiceniem zabaw i wolnego czasu – naszego i naszych dzieci. Internet i telewizja to najpotężniejsze kanały przepływu informacji, do których dostęp jest dziś banalnie prosty. Jego dostępność zrewolucjonizowała nas samych i choć jesteśmy tego świadomi, często mówimy dosyć! Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że istnieją też inne formy spędzania wolnego czasu.

Jak swój czas spędzają dzieci?:

 • Kiedy już wyłączy komputer, serfuje dalej po Internecie, za pomocą telefonu
 • W trasie pod ręką, sprawdzi się tablet
 • W wolnej chwili czas na telewizję, może konsola
 • Na ręce – w razie czego smartwach
 • W uszach dobrze sprawdza się Mp3.

Zdroworozsądkowo i słusznie, musimy być w stanie oderwać dzieci od wymienionych nowinek i gadżetów technologicznych, w określonych momentach dnia, porach i okolicznościach. Chociaż bywa to dosyć trudne. Co możemy w tej sytuacji zrobić?

 1. Daj dziecku swój czas, to bezcenne. Tylko tak, możesz odwrócić jego uwagę od technologii.
  • Dlaczego? – Dziecko, samo domaga się uwagi, jeżeli ją na nim skoncentrujesz, poczuje się ważne. Usiądź obok bądź przy dziecku, zainteresuj się tym, co dzisiaj robiło, czego się nauczyło, dopytaj o drobiazgi i dołącz się do jego zabawy, nawet tej multimedialnej, z czasem zamienicie ją na inną.
 2. Postaw na aktywność i zabawę! Dzieci to uwielbiają! Spacer, rower, rolki, a może zabawa w dziki zachód lub bal księżniczek?
  • To jest to! Poczuj się jak dziecko i włącz się do najdziwniejszych zabaw, które zbliżą Was do siebie. Dziecko z pewnością wybierze perspektywę wspólnych szaleństw niż nudne i statyczne oglądanie bajek.
 3. Okaż swoją radość z faktu, że spędzasz czas z dzieckiem!
  • Dziecko wyczuwa nieszczerość i docenia autentyczne przejawy zachowania. Po prostu pozwól sobie na ten czas spędzony z dzieckiem. Sterta prania, dwudaniowy obiad z przystawką i teczki dokumentacji poczekają te 30 minut i gwarantuje – świat się nie zawali. Radość płynąca ze wspólnych chwil jest dla dziecka największym szczęściem.
 4. Rozmawiaj! Jak najwięcej, szczerze i prawdziwie – po prostu.
  • Rozmowa to codzienne bliskie spotkanie. Dyskutuj, na różne tematy, pytaj o opinie swojego dziecka w różnych dziedzinach i sprawach.
 5. Naucz dziecko, że czas spędzony razem jest bezcenny.
  • To najcenniejsze co możesz dać dziecku – swój czas. Niech dziecko widzi, że w wolną sobotę, wolisz jechać z nim na rolki lub wybrać się na piknik całą rodziną, zamiast spędzić samotnie popołudnie w galerii handlowej.
 6. Challenge? Dzień bez nowych technologii?
  • Dzieci lubią takie eksperymenty, pod warunkiem, że bawimy się razem z nimi.
  • Wycieczka w rodzinnym gronie z wyłączonymi telefonami, bez komputerów, tabletów i TV, może być fantastycznym doświadczeniem.
 7. Postaw na rodzinę i dawaj dobry przykład! Nie oczekuj zmian, jeśli sam nie potrafisz oderwać się od ekranu i telefonu czy TV.
  • Bez względu na to, nad czym pracujesz, dziecko pójdzie za Twoim przykładem. Kolejny sezon ulubionego serialu? Godziny obkupione przed ekranem TV, czy przypadkiem my sami nie uczymy tego swoich dzieci?
 8. Postaw dziecko w roli eksperta technologicznych nowinek. Okaż mu swoje uznanie w stronę pozytywnych działań, zrobionych przy użyciu komputera.
  • Pochwal wybór programu telewizyjnego lub dobrej produkcji – wyznaczaj dziecku dobre kierunki. Będzie to dla dziecka informacja, w których kierunkach warto poruszać się na płaszczyźnie nowych technologii, a dla Ciebie możliwość poznania tego świata od środka. Jeśli docenisz włożony w nie trud, dziecko z pewnością zaprosi Cię do niego ponownie.
 9. Wszystko jest dla ludzi, a umiar i zdrowy rozsądek – przydaje się zawsze i wszędzie.

Docenimy fakt, że nasze dzieci dorastają w XXI wieku, pełnym technologicznych nowin, extra gadżetów i super urządzeń. Nie zapominajmy jednak, czym jest rodzinne ciepło, miłość i bliskość oraz ciepło dnia codziennego, którego nie znajdziemy na ekranach żadnych dostępnych dziś urządzeń. Jeśli obawiamy się konkurenta i nie potrafimy oderwać dziecka od współczesnych technologii, spróbujmy wdrożyć zasadę – więcej siebie i dać dziecku, coś cenniejszego niż oferują media – czas, uwagę zainteresowanie, ciepło i miłość. Dziecko wybierze to co jest mu bliższe.

Bibliografia:Myśliwiec K. (2014), Współczesne technologie informacyjne źródłem przemian zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej [w:] Edukacja – technika – informatyka, red. W. Walat, W. Lib, Rzeszów. Uniwersytet Rzeszowski.

 1. Jegier A. (2016), Czas wolny małych dzieci w świecie realnym i wirtualnym. Engram