Nowoczesne technologie pochłonęły do reszty nasze życie i stały się ułatwieniem pracy, nauki, urozmaiceniem zabaw i wolnego czasu – naszego i naszych dzieci. Internet i telewizja to najpotężniejsze kanały przepływu informacji, do których dostęp jest dziś banalnie prosty. Jego dostępność zrewolucjonizowała nas samych i choć jesteśmy tego świadomi, często mówimy dosyć! Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że istnieją też inne formy spędzania wolnego czasu.
Jak swój czas spędzają dzieci?:
- Kiedy już wyłączy komputer, serfuje dalej po Internecie, za pomocą telefonu
- W trasie pod ręką, sprawdzi się tablet
- W wolnej chwili czas na telewizję, może konsola
- Na ręce – w razie czego smartwach
- W uszach dobrze sprawdza się Mp3.
Zdroworozsądkowo i słusznie, musimy być w stanie oderwać dzieci od wymienionych nowinek i gadżetów technologicznych, w określonych momentach dnia, porach i okolicznościach. Chociaż bywa to dosyć trudne. Co możemy w tej sytuacji zrobić?
- Daj dziecku swój czas, to bezcenne. Tylko tak, możesz odwrócić jego uwagę od technologii.
- Dlaczego? – Dziecko, samo domaga się uwagi, jeżeli ją na nim skoncentrujesz, poczuje się ważne. Usiądź obok bądź przy dziecku, zainteresuj się tym, co dzisiaj robiło, czego się nauczyło, dopytaj o drobiazgi i dołącz się do jego zabawy, nawet tej multimedialnej, z czasem zamienicie ją na inną.
- Postaw na aktywność i zabawę! Dzieci to uwielbiają! Spacer, rower, rolki, a może zabawa w dziki zachód lub bal księżniczek?
- To jest to! Poczuj się jak dziecko i włącz się do najdziwniejszych zabaw, które zbliżą Was do siebie. Dziecko z pewnością wybierze perspektywę wspólnych szaleństw niż nudne i statyczne oglądanie bajek.
- Okaż swoją radość z faktu, że spędzasz czas z dzieckiem!
- Dziecko wyczuwa nieszczerość i docenia autentyczne przejawy zachowania. Po prostu pozwól sobie na ten czas spędzony z dzieckiem. Sterta prania, dwudaniowy obiad z przystawką i teczki dokumentacji poczekają te 30 minut i gwarantuje – świat się nie zawali. Radość płynąca ze wspólnych chwil jest dla dziecka największym szczęściem.
- Rozmawiaj! Jak najwięcej, szczerze i prawdziwie – po prostu.
- Rozmowa to codzienne bliskie spotkanie. Dyskutuj, na różne tematy, pytaj o opinie swojego dziecka w różnych dziedzinach i sprawach.
- Naucz dziecko, że czas spędzony razem jest bezcenny.
- To najcenniejsze co możesz dać dziecku – swój czas. Niech dziecko widzi, że w wolną sobotę, wolisz jechać z nim na rolki lub wybrać się na piknik całą rodziną, zamiast spędzić samotnie popołudnie w galerii handlowej.
- Challenge? Dzień bez nowych technologii?
- Dzieci lubią takie eksperymenty, pod warunkiem, że bawimy się razem z nimi.
- Wycieczka w rodzinnym gronie z wyłączonymi telefonami, bez komputerów, tabletów i TV, może być fantastycznym doświadczeniem.
- Postaw na rodzinę i dawaj dobry przykład! Nie oczekuj zmian, jeśli sam nie potrafisz oderwać się od ekranu i telefonu czy TV.
- Bez względu na to, nad czym pracujesz, dziecko pójdzie za Twoim przykładem. Kolejny sezon ulubionego serialu? Godziny obkupione przed ekranem TV, czy przypadkiem my sami nie uczymy tego swoich dzieci?
- Postaw dziecko w roli eksperta technologicznych nowinek. Okaż mu swoje uznanie w stronę pozytywnych działań, zrobionych przy użyciu komputera.
- Pochwal wybór programu telewizyjnego lub dobrej produkcji – wyznaczaj dziecku dobre kierunki. Będzie to dla dziecka informacja, w których kierunkach warto poruszać się na płaszczyźnie nowych technologii, a dla Ciebie możliwość poznania tego świata od środka. Jeśli docenisz włożony w nie trud, dziecko z pewnością zaprosi Cię do niego ponownie.
- Wszystko jest dla ludzi, a umiar i zdrowy rozsądek – przydaje się zawsze i wszędzie.
Docenimy fakt, że nasze dzieci dorastają w XXI wieku, pełnym technologicznych nowin, extra gadżetów i super urządzeń. Nie zapominajmy jednak, czym jest rodzinne ciepło, miłość i bliskość oraz ciepło dnia codziennego, którego nie znajdziemy na ekranach żadnych dostępnych dziś urządzeń. Jeśli obawiamy się konkurenta i nie potrafimy oderwać dziecka od współczesnych technologii, spróbujmy wdrożyć zasadę – więcej siebie i dać dziecku, coś cenniejszego niż oferują media – czas, uwagę zainteresowanie, ciepło i miłość. Dziecko wybierze to co jest mu bliższe.
Bibliografia:Myśliwiec K. (2014), Współczesne technologie informacyjne źródłem przemian zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej [w:] Edukacja – technika – informatyka, red. W. Walat, W. Lib, Rzeszów. Uniwersytet Rzeszowski.
- Jegier A. (2016), Czas wolny małych dzieci w świecie realnym i wirtualnym. Engram