Jak zdefiniowano w Klinice Mayo, wystarczający sen to taki, który trwa wystarczająco długo, aby go poczuć. W badaniu US National Sleep Foundation (2000) 65% respondentów zadeklarowało że ich spanie nie spełnia tych kryteriów, a 50% skarży się na słabe wyniki i kreatywność w pracy z powodu senności. Wszystkie te zmiany ogólnej jakości i całkowitego czasu snu w społeczeństwie są prawdopodobnie wynikiem rozwoju społeczno-gospodarczego – dążenia do sukcesu zawodowego, priorytetowe traktowanie pracy i brak równowagi między czasem pracy a czasem prywatnym. Niedobór snu jest ceną, którą wiele ludzi płaci za te zmiany, ponieważ uważają, że jest to niewielka część życia. Skutki tej ceny, często poważne, są odczuwalne znacznie później, kiedy może być za późno. Tymczasem wystarczający, odpowiedni sen poprawia uczenie się i rozwiązywanie problemów. „Sen jest dla słabych” ten trend powoli traci na znaczeniu, ale wciąż jest to bardzo nieznaczna zmiana. Aby osiągnąć równowagę między snem a innymi sferami życia, należy dowiedzieć się, jaka jest odpowiednia higiena snu i co wpływa na jej jakość. Wiedza o higienie snu zamienia się w praktyki snu, a przez to poprawia jakość snu.

Higiena snu jest głównie zaburzona przez dwa czynniki:

– nieregularny harmonogram snu i czuwania,

– zakłócające sen zachowanie i środowisko.

Aby została zachowana odpowiednia higiena snu należy zadbać o:

  1. wygodne środowisko fizyczne, w którym osoba śpi (łóżko, materac, poduszka, odpowiednia pościel; sypialnia – odpowiednio naświetlona, optymalna temperatura pomieszczenia);
  2. Nie wykonujemy żadnej ważnej pracy przed snem (opłacanie rachunków, nauka itp.);
  3. Ograniczamy stymulowanie aktywności tuż przed snem (np. Granie w gry wideo lub surfowanie po Internecie, Internet);
  4. Nie używamy substancji takich jak tytoń, alkohol lub kofeina w ciągu 4 godzin przed spaniem.
  5. Nie planujemy i myślimy w łóżku;
  6. Nie wykorzystujemy łóżka do innych celów niż spanie;
  7. Nie wykonujemy męczących ćwiczenia w ciągu 1 godziny przed pójściem spać;
  8. Nie kładziemy się zestresowani, wściekli, zdenerwowani;

Warto zatem wziąć sobie do serca tych kilka punktów dotyczących higieny snu i postarać się je wprowadzić w życie. W ten sposób zwiększamy swoją efkektywność, a i dajemy dobry przykład dzieciom, że sen jest ważny na każdym etapie ludzkiego życia.