Zespół fundacji podjął się realizacji kolejnego, niełatwego wyzwania – rozpoczęliśmy cykl przedsięwzięć, jakim jest edukowanie dzieci o bezpieczeństwie w sieci. Pierwsza lekcja z serii odbyła się w Szkole Podstawowej nr 12 im. Ignacego Paderewskiego w Katowicach w dniu 12 czerwca. Przywitały nas dzieci z klasy trzecich, które aktywnie brały udział w naszych animacjach, choć nie da się ukryć, że były już w wakacyjnych nastrojach. Pierwszym punktem programu było przedstawienie się oraz opowiedzenie o profilu naszej Fundacji. Następnie uczniowie mówili z jakich urządzeń korzystają i co na nich robią. Odpowiedzi jakie uzyskaliśmy, przekroczyły nasze oczekiwania, jednak najczęściej wymieniano takie tytuły jak: Facebook, Messenger, Skype, Instagram, Snapchat, YouTube oraz gry, w tym przede wszystkim Minecraft, The Sims oraz inne gry logiczne, wyścigi, Crossout itp.

Pierwszą wspólną zabawą był podział dzieci na grupy 3-4 osobowe, których zadanie polegało na wypisaniu bądź narysowaniu zagrożeń związanych z Internetem. Odpowiedzi były następujące: wirus, pedofil, uzależnienie, hakerzy, możliwość niekorzystnego wykorzystania naszych danych osobowych, utrata zdrowia lub życia, spowodowana niebezpieczną grą – Niebieski Wieloryb, reklamy, nieodpowiednie treści gier i filmów, linki przeznaczone dla osób dorosłych czy pobieranie nielegalnych stron, to tylko kilka z przykładów. Zebraliśmy wszystkie odpowiedzi i wspólnie z dziećmi zgłębialiśmy ich treść. Następnie postanowiliśmy przejść do kolejnej zabawy, tym razem wymagającej nieco więcej zaangażowania. Z pomocą Pań wychowawczyń wybraliśmy osiem osób, które podchodziły pod tablicę, a następnie z naszego magicznego woreczka losowały karteczki z pytaniami. Po przeczytaniu osoba losująca odpowiadała na pytanie, a jeżeli nie potrafiła, to koledzy i koleżanki z klasy pomagali jej w znalezieniu właściwej odpowiedzi. Poniżej treść przykładowych pytań:

1. Korzystanie z serwisów społecznościowych to frajda! Mogę tam wrzucić wszystkie zdjęcia swoje i innych osób. Ostatnio wrzuciłem/am zdjęcie kolegi z wycieczki, ale ten pogniewał się na mnie. Jak myślisz dlaczego?

2. Podałam/em swoje dane osobowe nieznajomemu w Internecie. Czy powinnam?

Odpowiedzi były odpowiednio rozbudowane oraz uzasadnione, co nas bardzo cieszyło, gdyż świadczy o ogromnej wiedzy oraz świadomości dzieci w świecie Internetu. Dzieci narysowały również w grupach rysunki na temat „Bezpieczeństwa w sieci”, które można zobaczyć w poniższej galerii. Ostatnim punktem naszej lekcji było rozdanie dzieciom ankiet dotyczących aplikacji Im2be oraz głębsze zapoznanie się z nią. Dzwonek, na który przyszła pora, nie wywołał u dzieci chęci opuszczenia sali, gdyż czekały one na drobne upominki od Fundacji. Zadowoleni oraz z poszerzoną wiedzą o Internecie i aplikacji, uczniowie rozpoczęli przerwę. Lekcja przebiegła zatem szybko i intensywnie. Jesteśmy ciekawi dalszych rezultatów oraz doświadczeń w spotkaniach z uczniami.

 

Rysunki uczniów