Już po raz trzeci wzięliśmy udział w 22 Pikniku Naukowym. W tym roku tematem przewodnim był Ruch. Z tej okazji postanowiliśmy zrobić trzy eksperymenty, które cieszyły się dużym powodzeniem u osób, które wzięły w nich udział.

Zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym pogoda dopisała, dzięki czemu było mnóstwo zwiedzających, co skutkowało ogromną liczbą zwiedzających, pragnących posmakować różnej formy ruchu.

Wspomniane już nasze trzy eksperymenty nosiły nazwy:

 • Emocje w ruchu
 • Myśl w ciągłym ruchu
 • Wprowadzenie piłeczki w ruch koncentracją i rytmem pracy serca (Biofeedback)

Celem pierwszego eksperymentu było wskazanie oddziaływania emocji w procesie zachowania człowieka oraz ukazanie mechanizmów biologicznych i psychicznych będących w stałym ruchu i interakcji ze środowiskiem zewnętrznym. Eksperyment przebiegał następująco:

 1. Uczestnik eksperymentu wkładał rękę do specjalnej skrzyni tak, że nie widział, co się w niej znajduje.
 2. Eksperymentator pojedynczo podawał różne przedmioty uczestnikowi, wywołując różne emocje oraz zadając określone pytania.
 3. Po zakończonym eksperymencie, wszystkie procesy, które zaszły zostały omówione i wytłumaczone przez osobę prowadzącą.

Celem drugiego eksperymentu było wskazanie, jak działa proces rejestracji informacji z otoczenia oraz wydobywania go z magazynów pamięciowych. Polegało to na przedstawieniu ciągłości ruchu w rejestrowaniu informacji. Przebieg eksperymentu:

 1. Uczestnik zakładał słuchawki.
 2. Do każdego ucha uczestnika docierał inny materiał informacyjny.
 3. Po zakończonym odsłuchiwaniu, uczestnik przechodził krótki test sprawdzający, ile informacji udało mu się zapamiętać.
 4. Gdy już eksperyment się zakończył, prowadzący tłumaczył wszystkie mechanizmy i procesy, które zaszły podczas pokazu.

Trzeci eksperyment to był biofeedback. 🙂 Przebieg eksperymentu wyglądał następująco:

 1. Uczestnik zakładał specjalne urządzenie na głowę, które odczytywało rytm pracy serca.
 2. Jego zadanie polegało na wprawieniu dmuchawy urządzenia stacjonarnego w ruch i przeprowadzenie piłeczki przez tor przeszkód.
 3. Po zakończonym przejściu toru, prowadzący tłumaczył, jak działa biofeedback i do czego można wykorzystać tę metodę.

Bardzo się cieszymy, że mieliśmy możliwość uczestniczenia w tym inspirującym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że zobaczymy się także w przyszłym roku.