piknik relacja 1

 

Fundacja Intelligent Technologies wzięła udział w XX. Pikniku Naukowym, organizowanym na Stadionie Narodowym przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Ponieważ tematem przewodnim było w tym roku zdrowie, była to świetna okazja, żeby zaprezentować szerszej publiczności naszą działalność.

Na stoisku, zwiedzającym zostały udostępnione urządzenia do biofeedbacku (biofeedback HRV oparty na analizie rytmu serca oraz biofeedback EEG wykorzystujący fale mózgowe). Dzieci i dorośli mogli spróbować posterować lotem piłki za pomocą „siły umysłu” a także zgasić świeczkę uspokajając rytm serca. Nad obsługą sprzętu czuwał zespół psychologów, którzy tłumaczyli użytkownikom zagadnienia związane ze stresem i relaksacją. Jednocześnie była to możliwość, aby wszyscy zainteresowani mogli zapytać o różne nurtujące ich kwestie związane z psychologią w formie anonimowego „Pytania do psychologa”. Odpowiedzi na wszystkie pytania zadane w czasie Pikniku znajdą Państwo poniżej.

Główną częścią naszego zaangażowania w Piknik był konkurs „Piknikowe Poszukiwanie Skarbów” zorganizowany w formie gry miejskiej. W ramach konkursu zachęcaliśmy uczestników do odwiedzenia stoisk naszych partnerów, pozwalając im w ten sposób zarówno zwiedzić większą część imprezy, jak i wygrać atrakcyjne nagrody. W sumie podjęliśmy współpracę z 37 stoiskami partnerskimi, z których aż 31 przygotowało dodatkowe zadania specjalne dla uczestników. W konkursie można było wygrać atrakcyjne nagrody, między innymi:

 • Wyjazd off road w Beskid Niski – 2 dniowa wycieczka rodzinna
 • Sportowy aparat fotograficzny MO8519 wraz z akcesoriami
 • Wycieczka rodzinna po terenie firmy LOTAMS „Zobacz jak wygląda jak wygląda samolot od środka!”
 • Obraz wykonany techniką intarsji
 • Bilety rodzinne na wystawę „Bajkowy świat” i na wybrany spektakl do Małego Teatru w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie

Oraz wiele innych gadżetów i upominków. Za wszystkie nagrody dziękujemy naszym sponsorom!

 

piknik sponsorzy

 

 

W sumie w trakcie Pikniku stoisko Fundacji odwiedziło ok. 900 osób, w konkursie wzięło udział ok. 500. Wydaliśmy 183 kody aktywacyjne do gry miejskiej oraz zostaliśmy uznani za jedno z najciekawszych stoisk na Pikniku przez portal biotechnologia.pl. (http://biotechnologia.pl/…/wszystkiego-o-zdrowiu-dowiemy-si…)

Odpowiedzi na „Pytania do psychologa” zadane w trakcie Pikniku Naukowego:

 1. Z Maćkiem spotykam się od miesiąca. Już kilka razy zrobił mi awanturę o to, że noszę mini, maluję się, a nawet że patrzę na innych chłopaków. Tłumaczyłam mu, że staram się ładnie wyglądać, żeby mu się podobać, a zależy mi tylko na nim. niestety, to nie pomogło. Co robić?

  Małgosia

  Odpowiedź: Jeżeli w waszym związku już na początku chłopak próbuje tobą kierować i mówić ci, jak masz się ubierać, zachowywać itp., to musisz się poważnie zastanowić, czy chcesz, żeby tak to wyglądało. Rozmowa nie pomaga, więc wygląda na to, że on się nie zmieni. Pamiętaj, że to ty jesteś osobą, która decyduje o tym, w co się ubiera i jak wygląda. Robisz to też dla siebie, nie tylko dla chłopaka, więc ważne jak ty się czujesz w tych ciuchach. Uleganie jego wymaganiom sprawi, że twoje zdanie stanie się nieistotne, a to nie fair. Piszesz, że robi ci awantury – jeżeli on nie potrafi spokojnie rozmawiać na trudne tematy, tym bardziej zastanów się, czy chcesz mieć w swoim związku tyle kłótni.

 2. Przyczyny nadpobudliwości u chłopca 9 letniego oraz problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami.

  Odpowiedź: Jest kilka koncepcji wyjaśniających przyczynę nadpobudliwości. Może być to kwestia określonego rodzaju temperamentu, który związany jest z typem układu nerwowego i jego funkcjonowaniem. Na nadpobudliwość mogą mieć wpływ zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego – mikrouszkodzenie mózgu. Niektórzy jako przyczynę podają wpływ środowiska, w jakim dziecko się wychowuje – wzmaganie naturalnej w wieku dziecięcym pobudliwości i utrwalanie niewłaściwych wzorców zachowania. Zaobserwowana, że rodzice dzieci przejawiających nadpobudliwość często stosują rygorystyczny styl wychowania połączony z karaniem, również ze stosowaniem kar cielesnych. Na nadpobudliwość może mieć wpływ również niekonsekwencja w wychowaniu, brak jasnych i stałych zasad w domu rodzinnym. Niekorzystnie wpływa też atmosfera rodzinna nacechowana lekiem i niepewnością, trudności emocjonalne rodziców, choroby, uzależnienia w rodzinie itp. Warto udać się z chłopcem na specjalistyczną diagnozę, żeby zobaczyć, czy spełnia kryteria diagnostyczne zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Diagnosta z pewnością zaproponuje rozwiązania, które pomogą w codziennym funkcjonowaniu dziewięciolatka w szkole i w domu.

 3. Co mam zrobić żeby mnie chciał?

  Odpowiedź: Jeśli Ci na nim zależy, postaraj się przebywać więcej w jego towarzystwie. Dowiedz się, czym się interesuje, co lubi robić w wolnym czasie. Może macie jakieś wspólne pasje? Pamiętaj, że dobre relacje nie tworzą się od razu. Potrzeba czasu, żeby ludzie się polubili. Jeśli chcesz, żebyście byli parą, nie narzucaj się ze swoimi uczuciami. Po prostu bądź blisko. Jeśli jednak nie zauważysz żadnych znaków zainteresowania z jego strony, zastanów się, czy warto inwestować w taki związek.

 4. Ostatnio mama strasznie się wkurzyła, gdy okazało się, że znowu przyszedł wysoki rachunek za mój telefon. Powiedziała, że mam obsesję na punkcie dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Faktycznie, chyba jestem uzależniona od komórki, bo nie rozstaję się z nią ani na chwilę, nawet nocą. Jak mogę to zmienić? 

  Iwona

  Odpowiedź: Iwono, rozumiem, że często używasz komórki, ale zanim zaczniesz mówić o obsesji czy uzależnieniu warto spróbować ustalić rozsądne zasady korzystania z telefonu. Oczywiście powinnaś porozmawiać o tym z rodzicami, jeżeli to oni płacą rachunki, ale te reguły muszą być również realne dla ciebie. Zastanów się, ile rozmów jest ci niezbędnych, które możesz ograniczyć, a które możesz zastąpić (na przykład przez kontakt osobisty, wychodzenie gdzieś z przyjaciółmi). Spróbuj od wyznaczenia określonego czasu dziennie na korzystanie z telefonu, powinnaś też pomyśleć o „dniu bez komórki” przynajmniej raz w tygodniu. Niepokojące jest, że dzwonisz również nocą. Jeżeli robisz tak regularnie, a korzystanie z komórki nie pozwala ci się wyspać, to znak że wpływa to negatywnie przynajmniej na kilka sfer twojego życia (relacje z mamą i zdrowie). Jeżeli jednak zdarza się to od czasu do czasu, nie musisz się martwić, tylko pomyśleć o umówieniu się ze sobą na pewne ograniczenia. Jeśli próby kontroli zawiodą, poszukaj pomocy specjalisty.

 5. Czy istnieje zależność między jakością snu a stanem zdrowia psychicznego?

  Odpowiedź: Najprościej mówiąc – tak. Zależność działa w obie strony. Im lepsze funkcjonowanie psychiczne, więcej zasobów do radzenia sobie z codziennymi trudnościami, większy ładunek energii i aktywności życiowej, lepsze relacje z ludźmi, tym spokojniejszy i bardziej regenerujący sen. Natomiast jeśli pojawiają się kłopoty ze snem, w dłuższej perspektywie zmęczenie i rozdrażnienie mogą wpłynąć na nasze funkcjonowanie, relacje z innymi, obniżyć nastrój, zwiększyć poziom lęku. Warto więc dbać o zdrowy sen i o swój dobrostan psychiczny.  

 6. W mojej paczce jest pewien chłopak, który ciągle mnie zaczepia i mówi mi miłe słówka. Ale tak zachowuje się tylko przy innych. Kiedy zostajemy sami, zwykle milczy i unika mojego wzroku. Dlatego nie mogę rozszyfrować, czy on mnie podrywa, czy tylko zgrywa się ze mnie?

  Monika 

  Odpowiedź: Moniko, jak jest naprawdę, czy to podryw czy zgrywanie się, wie tylko ten chłopak. Oczywiście możesz go o to dyskretnie zapytać, ale najpierw zastanów się, co ty czujesz w stosunku do niego. Czy komplementy, które ci mówi sprawiają ci przyjemność? Czy on ci się podoba? Chciałabyś go lepiej poznać? Czy jesteś w stanie zaakceptować to, że w paczce znajomych zachowuje się inaczej a sam na sam z tobą zupełnie się zmienia? Jeżeli on jest w twoim typie i masz przeczucie, że w tych miłych słówkach jest coś szczerego, może warto porozmawiać. Jeżeli jest dla ciebie tylko kolegą i nie chcesz tego zmieniać, po prostu nie przejmuj się jego zachowaniem, albo powiedz wprost, że nie wiesz, jak rozumieć takie zaczepki, wtedy upewnisz się czy chłopak jest szczery ale nieśmiały, czy po prostu się zgrywa.

 7. Moja najlepsza kumpela raz jest słodka jak cukierek, a kiedy indziej złości się o byle co, ostro mnie krytykuje, a nawet krzyczy na mnie. Mam już dość jej humorów i zastanawiam się, czy ona naprawdę jest moją przyjaciółką. Co robić?

  Ola

  Odpowiedź: Olu, pamiętaj, że nikt nie ma prawa w ten sposób wyładowywać na innych swojej złości. Musisz dać jej jasno do zrozumienia, że sobie tego nie życzysz („Rozumiem, że jesteś zła, ale nie pozwalam ci na mnie krzyczeć, ani krytykować mnie w ten sposób”). Zastanawiasz się, czy ona jeszcze chce się z tobą przyjaźnić, ale możesz również pomyśleć czy ty chcesz mieć taką przyjaciółkę i utrzymywać taką relację. Czy te chwile, kiedy ona jest „słodka jak cukierek”, są dla ciebie dobre, czy to jest to, co można nazwać przyjaźnią? Prawdopodobnie kumpela się nie zmieni. Zastanów się, czy rzeczywiście chcesz być traktowana raz słodko a raz ostro. Jestem pewna, że sama zdecydujesz, co jest dla Ciebie dobre.

 8. Czy to prawda, że wielu psychologów i psychiatrów wybrało ten zawód ze względu na to, że sami  mieli problemy z tej dziedziny?

  Odpowiedź: Wśród ludzi pracujących w zawodzie psychologa lub psychiatry jest pewien procent osób, które mają problemy psychiatryczne lub natury emocjonalnej. Podobnie jest też w innych zawodach. Motywacja do wyboru zawodu psychologa lub psychiatry może być bardzo różna. Wykonywanie tego zawodu często wiąże się ze zwiększaniem własnej świadomości i uczeniem się radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz znoszenia ciężkich emocji – jest więc to forma polepszania swojego funkcjonowania. Zazwyczaj jednak, gdy ktoś potrzebuje pomocy po prostu korzysta z usług psychiatry lub psychoterapeuty, a nie rozpoczyna studia z tych dziedzin.

 9. Dlaczego on mnie nie chce? Co jest ze mną nie tak?

  Odpowiedź: To że osoba, na której Ci zależy, nie chce z Tobą być, nie oznacza, że z Tobą jest coś nie tak. Martwi mnie, że podchodzisz do tego w taki sposób, bo brzmi to jakbyś  obwiniała siebie. Pamiętaj, że inni ludzie podejmują różne decyzje, bez względu na to, co Ty zrobisz lub jaka jesteś. Ty możesz jedynie spróbować pogodzić się z jego decyzją, nawet jeśli nie jest to łatwe. Może powinnaś zadać sobie pytanie, jak bardzo lubisz samą siebie. Jeśli zaczniesz pracować nad akceptacją siebie taką jaką jesteś, łatwiej ci będzie zainteresować sobą chłopaka. Trzymam kciuki! Spróbuj!

 10. Co zrobić, gdy się jest nieśmiałym, ale tak porządnie. Żadne stwierdzenia: ,,jesteś super”, ,,jesteś ładna i ciekawa” mi nie pomagają. Jestem w nowej szkole. Nie umiem zagadać do żadnej osoby z mojej klasy. A jak już coś powiem, to zaraz myślę, że to jest naprawdę nudne. Gdy już znam się z osobą bardzo długo, mam dobre relacje, jestem sobą, nie cofam się przed niczym, a druga osoba jest zadowolona i się nie nudzi. Ale w szkole mi to nie wychodzi. Próbuję sobie wyobrazić, że znam tą osobę bardzo dobrze, ale nic z tego. Mimo iż z chłopakami lepiej się dogaduję, to bardzo przydałaby mi się jakaś koleżanka. Nie mam z kim siedzieć. Na przerwach czuję się samotna i stoję po kontach, gram w jedną grę, którą mam na telefonie.

  Agata

  Odpowiedź: Agato, nieśmiałość to rzeczywiście duży problem. Piszesz, że trudno ci zagadać, a jednak czasem to robisz. Brawo! To dobry pierwszy krok. Nie oceniaj się surowo po każdej wypowiedzi. Zapewniam cię, że nikt z twoich rozmówców nie robi rankingów najnudniejszych wypowiedzi znajomych, tylko po prostu rozmawia. Z tego co piszesz wynika, że łatwiej ci jest, jak znasz kogoś dłużej. Być może potrzebujesz trochę więcej czasu, żeby oswoić się z ludźmi z nowej szkoły. Jeśli potrzebujesz bliskiej osoby teraz, możesz pomyśleć o odnowieniu dawnych przyjaźni. Spróbuj nie oceniać negatywnie swoich działań, skup się na tym, co ci się udaje.

 11. Co zrobić gdy kolega mnie uderzy w szkole?

  Odpowiedź: Jeśli zdarzy się tak, że ktoś cię uderzy, musisz mu od razu dać do zrozumienia, że to nie w porządku. Powiedz jasno i wyraźnie, że sobie tego nie życzysz. Ważne, żebyś mówił spokojnie, nie krzyczał.Ta osoba musi zrozumieć, że nie dasz się skrzywdzić i jesteś pewny siebie. Staraj się unikać sytuacji podobnych do tej, w której doszło do uderzenia Ciebie. Gdyby jednak sytuacja z biciem się powtarzała, a wyjaśnienia były nieskuteczne, warto poprosić o pomoc osobę dorosłą. 

Na wszystkie pytania odpowiadała Irena Mydlarz – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Psychologia Stosowana. Obecnie psycholog w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Wolontariuszka Fundacji Intelligent Technologies. Prywatnie mama, entuzjastka seriali i jazdy na rowerze. 

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie lub bezpośrednio na adres e-mail: kontakt@fundacjait.org i telefon: +48 22 379 88 88.

Zapraszamy na kolejne spotkania z FIT na konferencjach i imprezach! Wszystkie ważne newsy można znaleźć na naszym profilu Facebook: https://www.facebook.com/fundacjait oraz na stronie Fundacji w zakładce aktualności: https://fundacjait.org/pl/aktualnosci.

Do zobaczenia już niedługo!